Neretas vidusskola

Vārda dienu šodien svin: Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris

«Lai redzētu kaut ko skaistu, nav jābrauc nekur tālu,1» tā pēc ekskursijas rakstīja kāds divpadsmitklasnieks. Tradicionāli 12. klases skolēni rudenī dodas iepazīt tuvāk R. Blaumani un vietas, kas viņa dzīvē bijušas būtiskas – “Brakus”, kuros rakstnieks jautās vislabāk un kuros ir tapuši teju visi viņa daiļdarbi, un Koknesi, kuras muižā, strādādams par skrīvera palīgu, sapratis, ka tomēr viņa dzīves sapnis ir rakstniecība, jo «tu pats vari darīt sevi laimīgu, darot to, kas tev padodas vislabāk».

 

“Brakos” mūs sagaidīja R. Blaumanis ar 7 sarkanām rozēm, ko viņš bija vedis savai mīļajai mammai uz dzimšanas dienu (O. Skaraiņa skulptūra). « «Braku» mājas ir ļoti labi saglabājušās un atjaunotas caur daudziem gadiem.» «Ne visam jābūt jaunam, lai tas liktos vienreizēji.»
Dzīvojamajā mājā, kalpu galā, skolēni uzzināja daudz jauna par R. Blaumani: viņa īpašajām attiecībām ar māti, viņa darbu māju apkārtnes iekopšanā, viņa literārajiem krustdēliem, jo «ir patīkami uzzināt ko jaunu par latviešu rakstnieku, nelasot tikai grāmatā, bet gan to visu redzēt pašam un ar viņu saistītās lietas aptaustīt».
Z. Saulīte pastāstīja par literāro darbu tapšanu (tie tika izdomāti, staigājot pa 50 soļus garu taciņu turp un atpakaļ, netālajā mežā), rakstīšanu savā darbistabā, to izslīpēšanu līdz pilnībai: «Šī ekskursija savā ziņā bija „ceļojums ar laika mašīnu”, kas aizveda mūs pie Rūdolfa Blaumaņa, liekot saprast to, cik labi, ka tādi cilvēki kā viņš ir eksistējuši, jo, iespējams, ja viņš nebūtu bijis, mēs nekad šodien nelasītu izcilu noveli.»
Par R. Blaumanim piederošajām klavierēm, ko I. Ziedonis bija atradis un atvedis atpakaļ uz “Brakiem”: «Var saprast - ir cilvēki, kuriem ļoti svarīgi, lai oriģināli paliek uz mūžību.»
«Klasei jāsadarbojas kā komandai,» aizejot no dzīvojamās mājas, “Braku” viesu grāmatā tika ierakstīts: “Paldies par šo lielisko iespēju iepazīt izcilo Rūdolfu Blaumani!” «Muzeju padara īpašu „dedzīgi” darbinieki,» tā par muzeja vadītāju Zintu Saulīti rakstīja kāds no mūsu skolēniem.

«Jāprot novērtēt to, kas ir dots, un nevar atteikties no tā, ko piedāvā,» jo nākamais ar R. Blaumani saistītais ekstrēmais piedzīvojums – atrakciju parks “Braku takas,” kurās ir 3 posmi, kas nosaukti R. Blaumaņa literāro varoņu vārdos, - Zilā “Velniņu” trase, Sarkanā trase “Trīnes grēki” un Melnā trase “Tālavas taurētājs”. Lielākā daļa skolēnu devās pārbaudīt savu fizisko sagatavotību: «Šī diena sniedza jaunas iespējas un izaicinājumus. It īpaši man „Braku takās”, jo šī bija pirmā reize dzīvē, kad es darīju kaut ko tādu.»
«Zināšanu iegūšanu un atpūtu var apvienot,» atceļā bija aktīva un atraktīva R. Blaumaņa Kokneses laika vietu izpēte, izmantojot “Pērseju” piedāvāto izzinošo un aizraujošo pārgājienu pa Kokneses parku ar meklēšanu un atrašanu, savu spēku pārbaudīšanu un uzvaras garšu! Dalībnieki sadalījās komandās (2-3 skolēni). Pēc kartes un fotokolāžas meklēja kontrolpunktus, atbildēja uz jautājumiem, risināja rēbusus un veica īpašos uzdevumus. Maršrutā bija iekļauts Kokneses pilsdrupu apmeklējums (ietērpāmies mūku tērpos) un īpašie uzdevumi par R. Blaumani: «Labākais veids, kā kaut ko iepazīt un iemācīties, lai tas būtu interesanti, ir ar spēļu un konkursu palīdzību.» Apkopojot rezultātus, pie balvas tika Armands Aivis un Edīte, iegūstot brīvdienu piestātnes “Pērsejas” Dāvanu karti 3 sup komplektu nomai 1 stundai : «Galvenais ir sadarboties un vienam otru atbalstīt.»
Tad sekoja brauciens ar laivām pa Pērsi, «Kokneses pilsdrupas atrodas skaistā vietā pie Daugavas un Pērses satekas.»
«Arī mācību ekskursijas var būt interesantas!» Paldies par to, ka mācību ekskursiju ceļa izdevumus jau gadiem apmaksā skola!
«Šī ekskursija būs vēl viens jauks ieraksts mūsu atmiņās, ko paglabāt kādai bēdīgākai dienai, lai varētu gremdēties atmiņās.»
Allaž gandarīta par kopā pavadīto mācību laiku ar divpadsmitajiem, parādot ko vērtīgu Latvijas kultūrā un dabā, – latviešu valodas un literatūras skolotāja Dace Kronīte
Pēdiņās tiek citētas 12. klases skolēnu atziņas par mācību ekskursiju.

Šeit ir mūsu mājas

nereta eka

Stundu saraksts

Mūsu sasniegumi