Neretas vidusskola

Vārda dienu šodien svin: Valts, Rinalds, Rinalda

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana Latvijas bērniem un jauniešiem. Sākot ar 2018. gada septembri, ikvienam skolēnam tiks nodrošināta iespēja izzināt un klātienē pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.

Izmantojot “Latvijas skolas soma” piedāvāto kinolektoriju, 6. oktobrī Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas 11. klases skolēni devās uz Dāvja Sīmaņa un jaunā režisora Matīsa Kažas uzņemto vēsturisko drāmu ‘’Tēvs Nakts’’, kas tika rādīta vecākajā kinoteātrī Latvijā - kino “Splendid Palace".


Pirms filmas sākšanās mums bija iespēja tikties ar galveno režisoru Dāvi Sīmani un jauno režisoru Matīsu Kažu, kurš bija pieslēdzies tiešsaistē no Amerikas Kino institūta Losandželosā. Viņi stāstīja par filmas tapšanu un galveno varoni Žani Lipki, kuru atveidoja aktieris Artūrs Skrastiņš, kā arī par filmas nosaukuma maiņu. Filmas scenārijs veidots pēc Ineses Zanderes grāmatas ‘’Puika ar suni’’ motīviem. Spēlfilma sākumā arī tika saukta kā grāmata - “Puika ar suni”, bet pēc tam nosaukums tika mainīts, jo filmā tika mainīts vēstītājs – tas nebija puika, bet gan Žanis Lipke.


Spēlfilma tika veidota pēc patiesiem notikumiem, kas norisinājās 2. Pasaules kara laikā, kad vācu karaspēks vajāja un masveidā iznīcināja ebreju tautības cilvēkus, ieslogot viņus geto nometnēs, liekot tiem strādāt. Pēc tam ebrejus sūtīja uz Rumbulas mežu, kur viņus nošāva un apraka. Daudzus nogalināja ceļā uz ieslodzījuma vietu, kā arī geto nometnēs un ceļā uz mežu.
Sākumā Žanis bija atturīgs un daudziem ebreju tautības cilvēkiem, kuri lūdza palīdzību, atteica. Redzot, kā vācieši pret ebrejiem izturas, viņš sajutās vainīgs, un vainas apziņa mudināja viņu palīdzēt ebrejiem. Viņš sāka ebrejus slepus zagt no geto nometnes un dot tiem patvērumu pie sevis malkas šķūnī, kurā izraka bunkuru.
Vācu virsnieki bija nojautuši, ka Žanis Lipke slēpj ebrejus un ir kontaktējies ar viņiem, tādēļ Žani aizturēja un draudēja nodarīt pāri viņa ģimenei, ja turpinās sadarboties ar ebrejiem vai arī kaut kādā veidā viņiem sniegt atbalstu. Nereti Žanis izmantoja cilvēku vājības, piekukuļojot sargus vai policistus ar naudu, cigaretēm vai šņabi, novēršot viņu uzmanību ar sarunām un tā labvēlīgi noskaņojot pret sevi. Saziņā ar vāciešiem Žanim lieti noderēja labā vācu valodas prasme un spējas nezaudēt aukstasinību sarežģītās un bīstamās situācijās.
Žanis Lipke no 1941. līdz 1942. gadam izglāba aptuveni 55 piecu ebreju dzīvību. Viņš riskēja gan ar savu, gan savas ģimenes locekļu dzīvību. Žanim un viņa sievai Johannai Lipkēm tika piešķirta īpaša balva - Izraēlas valsts apbalvojums “Taisnīgais starp tautām”.
Pats Žanis Lipke nodzīvoja līdz 87 gadu vecumam. Viņš pats uzskatīja, ka tas, ko viņš izdarījis, ir cilvēka pienākums. Ja kāds viņam jautāja: „Žani, cik cilvēku tu esi izglābis?”, viņš vienkārši atbildējis: „Es neesmu skaitījis. Ko vajadzēja, tos glābu. Ko varēju, tos glābu, es neskaitīju.”
Par Lipkes aicinājumu glābt ebrejus izteiktas ļoti dažādas versijas – minēts gan personīgs nicinājums pret vācu okupantiem, gan avantūrisms, gan tas, ka Žanis vienkārši bijis neparasti labs cilvēks. Rīgā ir izveidots arī Žaņa Lipkes memoriālais muzejs.
Pēc apmeklējuma izteicām savas atziņas par kinolektoriju, citēsim dažas no tām. “Ne vienmēr vajag darīt to, ko visi citi dara, vajag arī padomāt par cilvēkiem, kam palīdzība ir vajadzīga, pie tam būt ļoti uzmanīgam savā rīcībā.” “Skolēniem ir svarīgi apgūt vēsturiskus notikumus, pat ja tie ir traģiski. Vizuāli materiāli atvieglo mācību procesu, un šī filma atstāj ļoti spilgtas atmiņas no vairākām ainām.” “Tā bija kārtējā latviešu filma, kas parādīja, ka Latvijas teritorijā karš norisinājies īpaši smagi.”
Tā ir ļoti smaga, emocionāla un atmiņā paliekoša filma, taču ir vērts redzēt!
Diāna, Markuss, Elvis, Signe –
11. klases skolēni

Šeit ir mūsu mājas

nereta eka

Stundu saraksts

Mūsu sasniegumi