Neretas vidusskola

Vārda dienu šodien svin: Ginta, Gunda, Gunta

 
 12. decembrī Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas lasītavā notika viktorīnas noslēguma pasākums.  Viktorīnas ideja esot radusies tāpēc, ka Nereta pirmo reizi rakstos minēta pirms 720 gadiem. Viktorīnas mērķis – uzzināt par tiem neretiešiem, kas gadu gaitā nesuši Neretas vārdu Latvijā. Viktorīnā tika aicināti piedalīties 5. – 12. klases skolēni.
 Skolēni  uzzināja, ka Latvijas Kultūras kanonā minēti divi Jāņa Jaunsudrabiņa darbi  divās nominācijās: tēlojumi “Baltā grāmata” (māksla un literatūra) un triloģija “Aija” (literatūra).
      Miku Skruzīti dēvē par pirmo latviešu etnogrāfu un vienu no pirmajiem latviešu tautastērpu pētniekiem Latvijā. Ne vien neretietis Mikus Skruzītis, bet arī  zalvietis Jānis Oskars Freimanis savā apkārtnē pierakstīja un nosūtīja Krišjānim Baronam latviešu tautasdziesmas.
 Pēteris Lodziņš Neretā nodibināja Lauksaimniecības biedrību, pie tās -bibliotēku. Par savu algu uzbūvēja kultūras nama skatuvi un nodibināja Neretas krājizdevumu sabiedrību.
 Jānis Veselis latviešu īsprozā ir teiksmas žanra aizsācējs. Jāņa Veseļa devums latviešu literatūrā: stāsti, noveles, romāni, teiksmas, dzeja, kultūrvēsturiski apcerējumi.
      Publicists un rakstnieks Miks Kalniņš bija 1905. gada revolūcijas dalībnieks.
      Neretieti dzejnieci Veltu Tomu dēvēja par “sarkano rozi”, jo viņa dzīvoja Kanādā un bija pirmā latviete, kas uzskatīja, ka jānojauc robeža starp trimdas latviešiem un Latviju.
      Piemiņas plāksne pie ēkas Dzirnavu saliņas tuvumā ir atklāta trimdas dzejniecei Zentai Liepai.
      Jānis Kubilis un Rihards Rudāks ir absolvējuši Neretas vidusskolu un ir Latvijā zināmi aktieri.
      Jānis Veselis, Velta Toma, Zenta Liepa, Velta Kaltiņa, Imants Auziņš, Maija Briede ir mācījušies Neretā un ir Latvijā pazīstami dzejnieki.
      Mākslas pasaulē pazīstamas šādas personības: Pēteris Graudulis – Tautas daiļamata meistars, kokgriezējs, Dainis Lesiņš – keramiķis, Māra Daugaviete – Maskavas mākslinieku savienības locekle, gleznotāja.
      Labi zināmi Latvijas mūzikas pasaulē ir operdziedātāja Elīna Šimkus (dzimusi Zālīte), trompetists Zigurds Linde un operdziedātājs Ādolfs Kaktiņš.
      Šādi neretieši saņēmuši augstākos apbalvojumus Latvijas labā: Laima Grebska – Atzinības krusts - par nopelniem izglītības darbā un veikumu sabiedrības darbā, Velta Toma – Triju Zvaigžņu ordenis - par nopelniem Latvijas valsts labā un par to, ka viņa bija Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda locekle, Ilze Līduma – Triju Zvaigžņu ordenis - par Latvijas un Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” popularizēšanu, Lūcija Ķuzāne – Triju Zvaigžņu ordenis - par aktīvu iesaistīšanos Jēkabpils pilsētas saiedriskajā un kultūras dzīvē un par nopelniem Latvijas labā.
      Skolēniem bija jānosauc 5  kultūrzīmes  Neretā un jāpaskaidro, par ko tās liecina.
      Visbeidzot bija jāizvēlas, kuru rakstnieka Jāņa Jaunsudrabiņa darbu dotu līdzi cilvēkam, kurš aizbrauc no Latvijas, un jāpamato, kāpēc. Atbilde uz pēdējo jautājumu bija tā, kas bieži izšķira, kura atbildes ir pārdomātākas, bagātākas, līdz ar to vērtīgākas.
      Pasākumā skolēni tika apbalvoti ar atzinībām, pateicības balvām par radošumu un galvenajām balvām. Apbalvošanas starplaikos tika lasīti dažu skolēnu vērtīgās atbildes, ar dziesmām uzstājās divi Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas audzēkņi: Trīna Pavloviča un Kārlis Plusniņš.
      5. – 6. klašu grupā 1. vietu ieguva Roberts Mačeks, 2. vietu – Ronalds Krjahovs, 7. – 9. klašu grupā 1. vietu ieguva Laura Krjahova, 2. vietu – Santa Nikolajeva, 10. – 12. klašu grupā 1. vietu ieguva Erīda Cepurīte, 2. vietu – Monta Apeināne un Kristaps Griķis.
      Jāuzteic darbs, kas ļoti atšķīrās no pārējiem, - Erīdas Cepurītes plašās atbildes, pārdomātais vienotais noformējums, kas papildināts ar atbilstošiem attēliem.
      Paldies Jāņa Jaunsudrabiņa muzejam “Riekstiņi” (vadītāja Ilze Līduma), Jāņa Jaunsudrabiņa biedrībai un Neretas novada novadpētniecības muzejam  par vērtīgajām balvām!
      Nekad neaizmirsīsim lepoties ar to, ka nākam no Neretas!
      Dace Kronīte,
      Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas skolotāja

Šeit ir mūsu mājas

nereta eka

Stundu saraksts

Mūsu sasniegumi