Neretas vidusskola

Vārda dienu šodien svin: Valts, Rinalds, Rinalda

22.martā Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” vadītāja Ilze Līduma mums, muzeja draugiem, organizēja ekskursiju uz Latvijas kultūrā nozīmīgu rakstnieku muzejiem Rīgā.
Krišjāņa Barona muzejs bija mūsu pirmā piestātne. Tur mūs laipni sagaidīja muzeja galvenais speciālists Andris Ērglis, kurš ne tikai iepazīstināja ar muzeja ekspozīciju un bija atraktīvs sarunu biedrs, bet arī dziedāja latviešu spēka dziesmas.

Muzejs atrodas dzīvoklī, kurā Barons pavadījis pēdējos četrus dzīves gadus. Tur mēs guvām ieskatu par tautas dižgara dzīvesstāstu, varējām apskatīt viņa fotogrāfijas un vienu no dainu skapja kopijām. Noslēgumā iepazinām izstādi “Astoņas baltas dienas”, veltītu Starptautiskajam folkloras festivālam Baltica 88. Nozīmīgākais eksponāts izstādē ir Akurateru dzimtai piederošais sarkanbaltsarkanais karogs, kurš jau 1988.gadā tika nests cauri Rīgai kā simbols Latvijas brīvības atgūšanai.
Pēc Barona muzeja apmeklēšanas devāmies uz Ojāra Vācieša memoriālo dzīvokli. Šeit rakstnieks dzīvojis no 1960. gada līdz pat mūža beigām. Ekskursiju vadīja muzeja speciālists Mārtiņš Pommers. Šai dzīvesvietai īpaša loma Ojāra Vācieša mūžā un radošajā biogrāfijā. Te tapusi viņa dzejas lielākā un nozīmīgāka daļa. Muzejā mēs iepazinām dzejnieka personīgās lietas, rokrakstu paraugus, dzejoļu klades, piezīmju grāmatiņas, vēstules, fotogrāfijas, grāmatas, rakstāmpiederumus, rakstāmmašīnas un daudzus citus interesantus priekšmetus, kurus rakstnieks sakrājis dzīves laikā.
Ekskursijas galapunkts bija Jāņa Akuratera muzejs. Tur mūs sagaidīja muzeja vadītāja Ruta Cimdiņa un muzeja galvenā speciāliste Maira Valtere. Viņas iepazīstināja ar rakstnieka Jāņa Akuratera dzīvesstāstu un aizrautībām. Uzzinājām , kas vienoja rakstniekus Jāni Akurateru un gleznotāju rakstnieku Jāni Jaunsudrabiņu. Muzejs ierīkots mājā, kura tika būvēta paša Akuratera gaumē ar arhitekta Vernera Vitanda projekta palīdzību. Muzeja aura bija ļoti mājīga, un to vēl vairāk spilgtināja vispārējais koka interjers un cilvēki, kas tajā strādā. Šeit apskatījām 19. gs. vidus bīdermeijera stila mēbeles, kā arī tā laika sadzīves priekšmetus. Izpētījām Viļa Rīdzinieka fotogrāfiju, kurā iemūžināta Latvijas valsts proklamēšana 1918.gada 18.novembrī. Fotogrāfijā redzams arī Jānis Akuraters, viens no svinīgās sēdes dalībniekiem.
Šajā dienā iepazinām ne tikai muzeju ekspozīcijas un stāstus par ievērojamiem cilvēkiem, bet arī muzeju speciālistu darbu ar apmeklētājiem.
Dienas noslēgumu pavadījām jaukās noskaņās Akuratera muzejā, daloties iespaidos, dzerot tēju un mielojoties ar kliņģeri.
Liels paldies Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja vadītājai Ilzei Līdumai par izzinošo ekskursiju!
Sanija Dāldere

Šeit ir mūsu mājas

nereta eka

Stundu saraksts

Mūsu sasniegumi