Neretas vidusskola

Vārda dienu šodien svin:

31.martā tiešsaistes režīmā vairāk nekā pustūkstotis skolēnu piedalījās 45. Latvijas Skolēnu zinātniskās pētniecības darbu konferencē, kurā 254 skolēni tika godalgoti par labiem pirmajiem veikumiem zinātnē.  Tiešsaistes platformā skolēni interaktīvā veidā gatavoja un prezentēja savu zinātniskās pētniecības darbu digitālos plakātus.
No visiem zinātniskās pētniecības darbiem augstāko punktu skaitu un attiecīgi pirmās pakāpes diplomu šogad ieguva kopumā septiņi darbi. Izcilus panākumus zinātniskās pētniecības konferencē guvuši Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas skolēni. No trim Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas valsts konferencei izvirzītajiem darbiem godalgas saņēmuši visi trīs, turklāt viens no šiem darbiem ir izvirzīts dalībai arī starptautiskā jauno zinātnieku konkursā.


Starptautisko laureātu atlases komisija dalībai starptautiskajā jauno zinātnieku pasākumā nosaukusi  Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas skolnieces Samantas Cvetkovas darbu “Lokālas stroncija ranelāta piegādes sistēmas”. Zinātniskā darba vadītāja ir Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas direktore, ķīmijas skolotāja Viktorija Trukša. Darba praktiskās daļas izstrādi Samanta veica RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra laboratorijā  pētnieces Elīzas Tračumas vadībā.
Samanta Cvetkova RTU laboratorijā izstrādāja mikrokapsulas, kurās iekapsulēja aktīvo vielu stroncija ranelātu, kas ir medikaments, ar kuru ārstē osteoporozi. Pašreizējais stroncija ranelāta uzņemšanas veids – orāli – ir ar augstu blakusparādību risku, tāpēc izstrādātās kapsulas varētu būt ar mazāku risku. Mikrokapsulas ievieto lokāli, piemēram, kaulā pēc operācijas, tās iedarbojas noteiktā laikā un ar augstu koncentrāciju, neizplatoties pa visu organismu.
Maijā plānota Samantas dalība Starptautiskajā zinātnes un inženierzinātņu izstādes konkursā ISEF.
Izcilus panākumus skolēnu zinātniskās pētniecības darbu konferencē guva arī Marta Ragele ar darbu “Dabiskas izcelsmes biogranulu iegūšana no kūdras saistvielas augsnes uzlabošanai”. Arī viņas zinātniskā darba vadītāja ir skolotāja Viktorija Trukša, darba konsultante – Kristīne Irtiševa (Rīgas Tehniskā universitāte). Martas veikums tika novērtēts ar trešās pakāpes diplomu. Savukārt Žaklīna Staltmane vizuālās mākslas skolotājas vadībā izstrādājusi darbu “Vidusskolēnu izpratne un informēšana par perfekcionismu”. Arī Žaklīna saņēma trešās pakāpes diplomu.
Zinātniskās pētniecības darbi kopumā tika vērtēti sešās zinātņu nozaru grupās: dabaszinātnes, humanitārās un mākslas zinātnes, sociālās zinātnes, medicīna un veselības zinātnes, inženierzinātnes un tehnoloģijas, lauksaimniecība, kā arī meža un veterinārās zinātnes. Par populārāko no zinātņu nozarēm šogad kļuva sociālo zinātņu nozare, kur izstrādāti 145 valsts konferencei izvirzītie darbi. 122 darbi izstrādāti humanitāro un mākslas zinātņu nozarē, bet 118 – dabaszinātņu nozarē.
Par kvalitatīvi izstrādātiem zinātniskās pētniecības darbiem speciālbalvas skolēniem piešķīra Izglītības un zinātnes ministrija, Labklājības ministrija, Ekonomikas ministrija, Aizsardzības ministrija, Kultūras ministrija un Latvijas Kultūras akadēmija, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskās universitāte, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Liepājas Universitāte, Daugavpils Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Transatlantiskā organizācija un Valsts izglītības satura centrs.
Daiga Naroga

Šeit ir mūsu mājas

nereta eka

Stundu saraksts

Mūsu sasniegumi