Neretas vidusskola

Vārda dienu šodien svin: Zelma, Zemgus, Virma


Skolā notika tikšanās ar Aizsardzības ministrijas parlamentāro sekretāri Baibu Bļodnieci, kura jauniešiem pastāstīja par Latvijas valsts aizsardzības sistēmu un sabiedrības lomu tajā. Kā rīkoties krīzes gadījumā? Šobrīd ļoti svarīgi izprast ģeopolitiskāo situāciju reģionā. Jaunieši uzzināja par Krievijas militāro iebrukumu Ukrainā, ES, ASV un citu valstu noteiktajām sankcijām pret Krieviju, bēgļu plūsmu uz Ukrainas kaimiņvalstīm, pastiprināto NATO klātbūtni Polijā un Baltijas valstīs, spiedienu uz energoresursu pieejamību.


Lektore vērsa jauniešu uzmanību, cik svarīgi šajā laikā izvērtēt informāciju, jo karš notiek ne tikai militārajā frontē, bet arī informatīvajā. Piemēram, “Deep fake” video tiek izplatīts viltus video, kurā Zelinskis it kā aicina ukraiņus nolikt ieročus un padoties.
Jaunieši uzzināja Latvijas aizsardzības sistēmu, Latvijas valsts aizsardzības mērķiem un dalībai NATO lielo nozīmi. NATO austrumu flangā 40 000 karavīri tiešā NATO pakļautībā, 100 000 ASV karavīri izvietoti Eiropā, 130 sabiedroto lidmašīnas augstā gatavībā, 140 sabiedroto kuģi jūrā.
Savā prezentācijā lektore uzsvēra katra indivīda un sabiedrības lomu valsts aizsardzības stratēģijas īstenošanā. Pirmās 72 stundas jeb 3 dienas ir krīzes situācija, kas ir vitāli svarīgs periods, kura laikā iedzīvotājiem ir jāspēj pašiem par sevi parūpēties, ļaujot atbildīgajiem dienestiem atjaunot pirmās nepieciešamības pakalpojumus. Var nestrādāt veikali, degvielas uzpildes stacijas, norēķinu kartes, var nebūt pieejami svarīgākie pakalpojumi – elektrība, gāze, apkure, internets, mobilie sakari, būt apgrūtināta medicīnas iestāžu un glābšanas dienestu darbība.
Svarīgi zināt, ko varam izdarīt jau šodien, lai būtu gatavi krīzes situācijai. Vispirms jāsarūpē viss nepieciešamais izdzīvošanai krīzes apstākļos, jāzina par saziņas iespējām un rīcību.
Lekcijas noslēgumā Jēkabpils Zemessardzes pārstāvis pastāstīja, kas jādara, lai kļūtu par zemessargu, kādas ir prasības, lai iestātos, kā notiek apmācības. Noslēdzot līgumu ar Zemessardzi un pildot dienesta uzdevumus, zemessargs atrodas īpašā varas pakļautībā.

Šeit ir mūsu mājas

nereta eka

Stundu saraksts

Mūsu sasniegumi